Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skargę na działalność przewodniczącego rady należy wnieść do wojewody

09 października 2018 | Dobra Administracja | Marcin Nagórek

Kompetencje | Jeżeli przepisy szczególne nie określają innych organów właściwych do rozpatrzenia skargi dotyczącej zadań lub działalności rady gminy, rady powiatu i sejmiku województwa, właściwym organem jest wojewoda, a w zakresie spraw finansowych – regionalna izba obrachunkowa.

- Do urzędu miasta wpłynęła skarga na przewodniczącego rady miejskiej w trybie art. 227 kodeksu postępowania administracyjnego. Rada miasta uznała że nie jest właściwa do zajęcia się sprawą i że właściwy jest wojewoda. Jednak wojewoda stwierdził nieważność naszej uchwały. Istnieje bowiem domniemanie kompetencji rady gminy we wszystkich sprawach na podstawie art. 227 k.p.a. Czy słusznie?

Należy przypomnieć, że zgodnie z art. 7 Konstytucji RP, organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. Wspomniana zasada legalności zobowiązuje ograny władzy publicznej, a więc także organy samorządu terytorialnego, do działania na podstawie i w granicach prawa.

W świetle powyższej zasady obowiązkiem organów stanowiących prawo jest respektowanie zakresu upoważnienia ustawowego, na mocy którego ustawodawca przekazał określony zakres spraw do unormowania organom jednostek samorządu terytorialnego....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11175

Wydanie: 11175

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament