Zezwolenie na plakat wyborczy w pasie drogowym
Reklamą jest nośnik informacji wizualnej wraz z elementami konstrukcyjnymi i zamocowaniami, umieszczony w polu widzenia użytkowników drogi. W orzecznictwie podnosi się, że to pojęcie obejmuje także materiały wyborcze.
- Plakaty wyborcze mają zostać umieszczone na przystankach komunikacji publicznej. Czy wymaga to zgody zarządcy drogi wyrażonej w formie decyzji administracyjnej?
Zagadnienie to budzi rozbieżności w orzecznictwie. W art. 110 § 1 kodeksu wyborczego (dalej k.w.) przyjęto, że na ścianach budynków, przystankach komunikacji publicznej, tablicach i słupach ogłoszeniowych, ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych, telekomunikacyjnych i innych można umieszczać plakaty i hasła wyborcze tylko po uzyskaniu zgody właściciela lub zarządcy nieruchomości, obiektu albo urządzenia.
Niezastosowanie się do tego wymogu jest wykroczeniem, za które grozi kara grzywny (art. 495 § 1 pkt 1 k.w.). Natomiast...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta