Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmiana sposobu użytkowania infrastruktury uprawnia do odliczenia podatku

09 października 2018 | Dobra Administracja | Agnieszka Bieńkowska

Orzeczenie | Sam charakter infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej przemawia za przyjęciem, że w czasie jej wytwarzania gmina zamierzała działać jako podatnik VAT – orzekł sąd.

 

W przypadku gminy zarejestrowanej jako podatnik VAT, gmina prowadząc w ramach zadań własnych inwestycję w postaci budowy infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, działa w charakterze podatnika VAT. Oznacza to, że ma ona możliwość dokonania odliczenia podatku VAT naliczonego związanego z taką inwestycją również w przypadku, gdy w początkowym okresie infrastruktura była wykorzystywana do wykonywania czynności niepodlegających opodatkowaniu VAT – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku w składzie siedmiu sędziów z 1 października 2018 r., sygn. I FSK 294/15.

Wniosek o interpretację

Gmina wystąpiła o wydanie interpretacji w sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług. We wniosku wskazała, że jest podatnikiem podatku VAT zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny. W latach 2009-2011 poniosła wydatki związane z realizacją inwestycji budowy infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. Inwestycja zakończyła się w 2012 r. i została przekazana do nieodpłatnego używania gminnej spółce komunalnej, która przy wykorzystaniu otrzymanej infrastruktury świadczyła na rzecz mieszkańców usługi w zakresie dostawy wody i odbioru ścieków.

Z uwagi na nieodpłatny charakter przekazania, w początkowym okresie gmina nie odliczyła podatku VAT naliczonego od wydatków na inwestycję. W późniejszym okresie natomiast, celem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11175

Wydanie: 11175

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament