Sprzeczności tkwiące w sercu kapitalizmu
Ekonomia | Nagrodą Banku Szwecji im. Alfreda Nobla podzielą się w tym roku William Nordhaus i Paul Romer za poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o źródła wzrostu gospodarczego i jego granice.
Inaczej niż w poprzednich latach, gdy Komitet Noblowski nagradzał często badaczy o stosunkowo wąskich zainteresowaniach badawczych, w tym roku wyróżnił ekonomistów szukających odpowiedzi na najbardziej fundamentalne pytania stawiane na gruncie tej dziedziny. Co determinuje rozwój gospodarczy? Jak podtrzymać jego tempo na dłuższą metę? I jak sprawić, aby był zrównoważony, tzn. nie odbywał się kosztem środowiska?
Dobrana para
Obaj tegoroczni laureaci od lat byli wymieniani wśród kandydatów do Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii. Decyzja Komitetu Noblowskiego, aby wyróżnić ich jednocześnie, jest jednak sporym zaskoczeniem.
Spośród 50 przyznanych dotąd nagród Banku Szwecji połową dzieliło się dwóch lub trzech naukowców. Zwykle jednak łączyły ich wspólne publikacje, a przynajmniej zainteresowania badawcze. Tymczasem 77-letni Nordhaus, wykładowca z Uniwersytetu Yale, oraz 62-letni Romer, wykładowca Uniwersytetu Nowojorskiego, nigdy nie współpracowali. W ocenie Komitetu Noblowskiego mają jednak ze sobą wiele wspólnego....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta