Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przetargi publiczne obowiązkowo on-line

09 października 2018 | Dobra Administracja | Artur Miękina

Bezpieczeństwo | 18 października 2018 r. wchodzi w życie kolejny etap elektronizacji zamówień publicznych. Dotyczy on zamówień o wyższej wartości, powyżej 
tzw. kwot progowych. Artur Miękina ekspert Pionu Usług Bezpieczeństwa i Zaufania w Asseco Data Systems

 

Decyzja Unii Europejskiej o zastosowaniu rozwiązań komunikacji elektronicznej w obszarze do tej pory sformalizowanego obszaru zamówień publicznych podyktowana była chęcią ujednolicenia tego rynku i zwiększeniu konkurencyjności poprzez łatwiejsze składanie ofert w innych krajach członkowskich. Jest też przejawem wszechobecnego trendu paperless, czyli dążenia do eliminacji papierowej dokumentacji w celu usprawnienia procesów i ograniczania kosztów. Elektronizacja dotknęła tym razem dosyć sformalizowany obszar zamówień publicznych. Jakie narzędzia potrzebne są do tego, aby czynności realizowane zdalnie miały pełną moc prawną i dowodową?

JEDZ z kwalifikowanym podpisem

Elektronizacja przetargów polega na całkowitym odejściu od pisemnej formy komunikacji między zamawiającym, a wykonawcą, na rzecz komunikacji elektronicznej. Do tego, aby dokument elektroniczny miał moc prawną równą papierowej, musi być jednak opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Od 18 października formę elektroniczną będą miały zamówienia publiczne o wartości powyżej kwot progowych, właściwych dla danego rodzaju zamówienia, określonych w artykule 4 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/24/UE.

Pierwsze zwiastuny rewolucji w Prawie zamówień publicznych pojawiły się w kwietniu 2017 r., wraz z obowiązkiem korzystania ze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11175

Wydanie: 11175

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament