Potencjał średnich miast
Debata | Miejsca dobrze zarządzane mogą przynieść korzyść nie tylko lokalnej społeczności
W niedawnym raporcie Klubu Jagiellońskiego postawiono tezę, że liczba województw w Polsce nie jest optymalna. Jestem podobnego zdania i cieszę się, że premier Morawiecki zapowiedział konsultacje w sprawie utworzenia dwóch nowych województw. Uważam, że powinniśmy jako region wnioskować utworzenie województwa, które obejmowałoby miasta takie jak Kalisz, Ostrów Wielkopolski czy Koło, co zresztą sugeruje ów raport o znamiennym tytule „Polska średnich miast". Bo to właśnie średnie miasta mają szansę stać się w przyszłości ośrodkami zrównoważonego rozwoju.
Nie jest to kwestia ambicjonalna, ale problem funkcjonowania regionów, które znajdują się na peryferiach lub pograniczu obecnych województw. Dobrym przykładem jest Kalisz, w którym działają trzy różne strefy ekonomiczne. W każdej panują inne zasady, a zamiast współdziałania pojawia się niezdrowa rywalizacja. To bardzo uciążliwy brak spójności i wiele zmarnowanych szans.
Inwestowanie w rozwój mniejszych ośrodków wyzwala tkwiący w nich kapitał – zwłaszcza ludzki – i zwiększa dywersyfikację gospodarki. Ważna jest właściwa diagnoza lokalnego potencjału, budowanie rozwoju wokół ośrodków, które dysponują odpowiednią masą krytyczną, żeby zarządzać odpowiednio dużymi projektami. Tą masą krytyczną jest przede...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta