Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skutki PIT wypłaty odszkodowań po likwidacji ogródków działkowych

09 października 2018 | Dobra Administracja | Marcin Szymankiewicz

Podatki | Na urzędzie miasta nie ciążą obowiązki płatnika związane z poborem PIT ani obowiązek wystawienia działkowcom otrzymującym odszkodowanie informacji PIT-8C.

 

∑ Urząd miejski działający w imieniu miasta będzie prowadził inwestycję celu publicznego - realizacja inwestycji drogowej dla dróg gminnych (przebudowa dróg gminnych), które są zlokalizowane na działkach, na których znajdują się rodzinne ogrody działkowe (ROD). Z tytułu likwidacji tych ogródków miasto zobowiązane jest wypłacić odszkodowanie ich dotychczasowym użytkownikom (działkowcom). Odszkodowanie zostanie wypłacone na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami. Czy w związku z wypłatą działkowcom odszkodowania za składniki majątkowe znajdujące się na likwidowanych ogródkach działkowych na urzędzie miejskim ciążą obowiązki płatniku związane z poborem podatku PIT, bądź obowiązek wystawienia informacji o wysokości przychodów (PIT-8C)?

Zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c ustawy o PIT oraz tych, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku (zob. art. 9 ust. 1 ustawy o PIT). Zatem, wszelkie dochody podatnika, za wyjątkiem zwolnionych z podatku lub od których zaniechano poboru podatku, podlegają opodatkowaniu PIT.

Przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11175

Wydanie: 11175

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament