Towar dla blogera z VAT-em czy bez
Jeśli produkt zostanie wydany osobie prowadzącej blog, ale nie na własność, tylko z obowiązkiem zwrotu po przetestowaniu i wykorzystaniu go do zrobienia wpisu w internecie, to wtedy w ogóle nie dochodzi do dostawy towaru.
W ramach działań promocyjnych podatnicy przekazują czasami towary nieopłatnie vlogerom lub blogerom, aby wystawili oni swoją rekomendację, użyli produktu podczas nagrywania odcinków w wideoblogu lub podczas wydarzeń, w których uczestniczą. Takie wydanie towarów ma swoje konsekwencje podatkowe w VAT.
Nieodpłatne przekazanie
Aby można było mówić o opodatkowaniu VAT nieodpłatnego wydania towaru, jego skutkiem musi być przeniesienie prawa do dysponowania towarem jak właściciel. Tylko wtedy wydanie towaru można w ogóle rozpatrywać w kategorii dostawy opodatkowanej VAT. Jeśli towar będzie wydany np. blogerowi lub vlogerowi, ale nie na własność, tylko z obowiązkiem zwrotu po przetestowaniu towaru, wykorzystaniu go do zrobienia odcinka lub wpisu na blogu, to w takim przypadku do dostawy towaru w ogóle nie dochodzi.
Opodatkowaniu VAT podlegają co do zasady wyłącznie czynności odpłatne (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Wyjątkiem od tej zasady jest opodatkowanie nieodpłatnych dostaw towarów, w przypadku, gdy podatnikowi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta