Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak przeprowadzić korespondującą korektę dochodów

22 października 2018 | Podatki i księgowość | Marcin Jamroży
 Anna Główka

PIT/CIT | Konsekwencją przerzucania zysku między spółką a jej zagranicznym zakładem może być korekta pierwotna dochodu i należnego podatku, co z kolei może prowadzić do podwójnego opodatkowania. Te negatywne skutki da się wyeliminować.

Zakładowi podatkowemu można przypisać tylko takie zyski, jakie wiążą się bezpośrednio z działalnością tego zakładu, a nie jakiekolwiek inne zyski, które przedsiębiorstwo generuje w państwie jego położenia (np. wyrok NSA z 29 października 2002 r., SA/Sz 830/01).

Przykład

Zakładowi powstałemu w związku z montażem (instalacją) można przypisać tylko zyski z takiej działalności. Nie można mu natomiast przypisać zysków z produkcji montowanych/instalowanych części (urządzeń) czy ze sprzedaży zmontowanego urządzenia.

Przychody (koszty) pomiędzy przedsiębiorstwem a zagranicznym zakładem powinny być alokowane na podstawie zasady dystansu (ang. dealing at arm's length principle) stosowanej też przy ocenie cen transferowych ustalanych w transakcjach pomiędzy (odrębnymi prawnie i podatkowo) podmiotami powiązanymi (art. 9 ust. 1 Konwencji Modelowej OECD). Złamanie zasady arm's length może spowodować, że zakładowi zagranicznemu zostaną przypisane dochody (zyski) wyższe lub niższe niż te, które zostałyby przypisane, gdyby rozliczenia były dokonywane jak między niezależnymi podmiotami. Konsekwencją może być doszacowanie przez organ podatkowy dochodów i należnego podatku (tzw. korekta pierwotna).

Nie uwzględnia się powiązań

W polskich przepisach podstawą przeprowadzenia korekty pierwotnej jest art. 11 ust. 1 ustawy o CIT (i odpowiednio art....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11186

Wydanie: 11186

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament