Jak rozliczyć sprzedaż gruntu dotychczasowemu użytkownikowi wieczystemu
VAT | W związku z zapłatą ceny za wykup działki należy zapłacić należny podatek, jeśli oddanie jej w użytkowanie wieczyste miało miejsce 1 maja 2004 r. lub później. Piotr Kępisty
W ramach systemu podatku od towarów i usług nieruchomość (grunt) jest towarem, a jego sprzedaż podlega opodatkowaniu jako odpłatna dostawa towarów. W polskim porządku prawnym występuje również prawo podmiotowe dotyczące nieruchomości gruntowej nazywane użytkowaniem wieczystym. Przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami przewidują, że nieruchomość gruntowa oddana w użytkowanie wieczyste może być sprzedana wyłącznie użytkownikowi wieczystemu. Jeżeli zatem grunt oddany został w użytkowanie wieczyste, to prawo własności tego gruntu (jego sprzedaż) może być co do zasady przeniesione wyłącznie na rzecz użytkownika wieczystego. W takim przypadku dochodzi do sprzedaży towaru, a więc teoretycznie czynność ta mogłaby zostać rozpoznana jako odpłatna dostawa towaru.
Dysponowanie rzeczą
Niemniej użytkownik wieczysty, na rzecz którego następuje sprzedaż gruntu, dysponuje już nim w sposób zbliżony do właściciela. Korzysta bowiem z gruntu z wyłączeniem innych osób. Może swobodnie tym prawem rozporządzać, tj. sprzedać je, obciążyć, czy też zapisać w testamencie. W świetle natomiast art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
Należy pamiętać, że pojęcie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta