Samojezdne pojazdy przyspieszają
Trendy | Auta bez kierowców wyjeżdżają na ulice kolejnych metropolii na świecie. Na razie jeszcze testowo. Nie ma jednak wątpliwości, że od tej rewolucji technologicznej nie będzie odwrotu.
Göteborg
Sposób, w jaki poruszamy się po aglomeracjach, zmienia się szybko. Ekonomia współdzielenia sprawiła, że coraz chętniej zamiast własnego pojazdu sięgamy po aplikacje łączące pasażerów z kierowcami, takie jak Uber, wynajmujemy w tzw. sharingu miejskie auta na minuty, a także rowery, skutery, nawet hulajnogi. Wkrótce komunikację publiczną, prywatne samochody i część innowacyjnych form transportu zastąpi lub uzupełni kolejna. Chodzi o pojazdy poruszające się samodzielnie, bez udziału kierowcy. Takie samojezdne auta (z ang. self-driving) to rewolucyjna technologia, która odmieni nasz styl życia, ale również same miasta, m.in. odkorkowujące je i ograniczając emisję spalin.
– Dziś zastanawiamy się, czy w przyszłości w ogóle będzie mieli samochody. Gdyby każdy miał swoje auto, życie byłoby nieznośne. Stąd ekonomia współdzielenia i autonomiczne pojazdy to przyszłość – zapowiadała na wrześniowej konferencji Impact Mobility Revolution Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.
Michał Kurtyka, wiceminister środowiska, uważa, że nowatorskie rozwiązania nie są wyzwaniem z punktu widzenia technicznego. – Takie innowacyjne technologie jesteśmy w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta