Termin przechowywania dokumentów nie zależy od uzyskania dochodu
Organ ma możliwość efektywnej weryfikacji straty za okres, w którym ona powstała. Dlatego nie ma potrzeby jej sprawdzania w kolejnych latach podatkowych. Obowiązki dokumentacyjne powinny więc trwać tyle, ile podstawowe zobowiązanie podatnika.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 25 lipca 2018 r. (III SA/Wa 2982/17).
Podatnik zajmuje się sprzedażą hurtową towarów. Ze względu na liczbę zawieranych transakcji, posiada bardzo dużą ilość dokumentacji podatkowej. która jest archiwizowana zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej (dalej: o.p.).Po upływie pięcioletniego okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, dokumentacja przekazywana jest do zniszczenia.
Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy tak ustalony termin przechowywania ksiąg podatkowych i innej dokumentacji podatkowej jest prawidłowy, w przypadku gdy poniósł on stratę podatkową. Podatnik, powołując się na art. 70 § 1 oraz art. 86 § 1 o.p. wskazał, że obowiązek przechowywania dokumentacji podatkowej wynosi tyle, ile pięcioletni okres przedawnienia zobowiązania podatkowego, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Ponadto, zdaniem podatnika, dochód uzyskany w pięciu kolejnych latach podatkowych może zostać pomniejszony o wartość poniesionej straty. Artykuł 70 o.p. ma przy tym zastosowanie do wszystkich elementów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta