Jak dobrze wybrać doradcę
Praktyka | Profesjonalną poradę prawną może firmom świadczyć kancelaria radcy prawnego albo kancelaria adwokacka. Mogą oni też wybrać doradców prawnych.
Jakie mają kompetencje i czym pomiędzy sobą różnią się te profesje? Z usług kogo i w jakiej sytuacji korzystać?
Pomocnicy bez aplikacji
Jak zauważa Wojciech Gajos, rzecznik Stowarzyszenia Doradców Prawnych, prawników, którzy ukończyli studia prawnicze i nie zapisali się do korporacji adwokatów czy radców jest ponad 300 tysięcy. – Wykonują zawód w urzędach lub jako doradcy prawni – wyjaśnia Wojciech Gajos. Przyznaje, że doradcą prawnym może być każdy, bo obowiązujące prawo pozwala każdemu doradzać, pomagać i zastępować w urzędach strony, a w sądach w większości spraw cywilnych, administracyjnych i karnych. - Doradcy prawni - członkowie naszego stowarzyszenia - są specjalistami. Zapewnia im to przewagę nad prawnikami korporacyjnymi, którzy zajmują się każdego rodzaju sprawami – uważa rzecznik Stowarzyszenia Doradców Prawnych. Dodaje, że doradcy prawni zajmują się zazwyczaj sprawami o dużym stopniu skomplikowania i sprawami, w których potrzeba specjalistycznej wiedzy prawniczej. – Zatrudniając doradcę prawnego zyskujemy prawnika, który zna się bardzo dobrze na dziedzinie prawa, którą zajmuje się na co dzień, a w kancelarii adwokata lub radcy prawnego odnajdziemy zazwyczaj prawnika od wszystkiego, ale o wiedzy powierzchownej, bardzo ogólnej – twierdzi Wojciech Gajos.
Jaka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta