Refaktura nie uchroni przed wyłączeniem z kosztów
Zdaniem fiskusa podatnik nie może uwzględnić w rozliczeniach całości wydatków na usługi niematerialne od niezależnych dostawców, jeżeli w ich nabyciu pośredniczy podmiot powiązany.
Jeżeli w świadczeniu usług objętych limitowaniem pośredniczy podmiot powiązany, to podatnik nie uniknie negatywnych konsekwencji przy kalkulacji kosztów podatkowych.
Od 1 stycznia 2018 r. do ustawy o CIT wprowadzono art. 15e ograniczający możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na zakup usług o charakterze niematerialnym (np. usług doradczych, zarządzania i kontroli oraz reklamowych). Nowe regulacje w znacznym stopniu modyfikują dotychczasowy model bazy kosztowej podatników. W tej sytuacji istotnego znaczenia nabrały regulacje wyłączające zastosowanie nowo wprowadzonych przepisów.
Kiedy nie stosuje się ograniczenia
Jeden z nich to art. 15e ust. 11 pkt 2 ustawy o CIT. Zgodnie z tym przepisem ograniczenie w zaliczeniu wydatków do kosztów uzyskania przychodów nie znajdzie zastosowania do kosztów usług, o których mowa w art. 8 ust. 2a ustawy o VAT. Przepis ten dotyczy tzw. refakturowania, tj. sytuacji, w której podatnik, działając we własnym imieniu, lecz na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług (tym samym przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał oraz wyświadczył te usługi).
Wykładnia językowa art. 15e ust. 11 pkt 2 ustawy o CIT od początku budziła wątpliwości. Problematyczne było bowiem to, czy opisane w nim wyłączenie dotyczy:
- usług...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta