Otrzymanie zaliczki na poczet najmu bez obowiązku podatkowego
Jeżeli zgodnie z przepisami obowiązek podatkowy powstaje w chwili wystawienia faktury, a podatnik nie musi dokumentować fakturą otrzymania części zapłaty przed wykonaniem usługi najmu, to obowiązek podatkowy nie powstaje.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 3 sierpnia 2018 r. (I FSK 1842/16).
Spółka wynajmuje lokale na potrzeby działalności handlowo-usługowo-biurowej. Podpisała z najemcą umowę, wedle której czynsz najmu budynku ma być płacony do 10. dnia każdego miesiąca. Ponadto, najemca wpłacił na konto spółki określoną kwotę z tytułu zaliczki na poczet czynszu płatnego z góry, którą według umowy zobowiązał się wpłacić najpóźniej w dniu podpisania umowy. 50 proc. kwoty zaliczki miało zostać rozliczone na początku trwania umowy, a pozostałe 50 proc. w ostatnich miesiącach trwania umowy. W związku z tym najemca jest zwolniony z obowiązku uiszczania czynszu na bieżąco w okresie obowiązywania umowy (tj. po wystawieniu faktur przez wynajmującego za kolejne okresy rozliczeniowe).
Spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy wpłata zaliczki na poczet czynszu najmu powoduje powstanie obowiązku podatkowego oraz obowiązku wystawienia faktury zaliczkowej. Spytała także kiedy w opisanej sytuacji powstanie obowiązek podatkowy w VAT. Zdaniem spółki, obowiązek podatkowy powstanie każdorazowo co miesiąc w dniu sporządzenia faktury wystawionej nie później niż z upływem terminu płatności,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta