Porządek i obyczaje kontra interesy
Miasta | Na Krupówkach w Zakopanem reklamy nie zasłaniają już całkowicie elewacji budynków. W Krakowie turystów wożą tylko nowe meleksy. Ale nie wszystkim nowe porządki się podobają.
Park kulturowy pozwala dbać o wygląd miasta. Wiele miejscowości korzysta więc z tej możliwości i powołuje je do życia. O swoje najbardziej cenne wizerunkowo rejony dbają w ten sposób m.in. Łódź, Kraków, Warszawa, Zakopane, Wrocław.
W Krakowie park obejmuje historyczne centrum miasta: obszar otoczony Plantami Krakowskimi wraz ze Wzgórzem Wawelskim i częścią Bulwaru Wisły. Na tym terenie każda firma może mieć tylko jeden szyld, musi on być umieszczony płasko na elewacji, na wysięgniku lub w witrynie lokalu. Szyld nie może mieć powierzchni większej niż metr kwadratowy, a te na wysięgnikach muszą być zawieszone na odpowiedniej wysokości.
Wprowadzono zakaz ograniczania tzw. przezierności przeszkleń, czyli zaklejania lub zamalowywania witryn i okien.
Ale w ubiegłym roku okazało się, że uchwała powołująca do życia park wymaga pilnej korekty i uzupełnienia.
Meleks z identyfikatorem
– Po Starym Mieście w sezonie turystycznym jeździło nawet ponad 300 meleksów wożących turystów. Tymczasem Stare Miasto to niewielki obszar, na którym ruch odbywa się przede wszystkim pieszo, meleksy w takiej liczbie zaczęły zagrażać bezpieczeństwu ludzi. Pojawił się problem, którego nie dało się w prosty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta