Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmiana warunków zatrudnienia wymaga zgody rady lub sejmiku

13 listopada 2018 | Dobra Administracja | Małgorzata Jankowska

Uzyskanie mandatu radnego przez pracownika zmienia jego sytuację w urzędzie. Pracodawca nie może 
już samodzielnie decydować o jego zwolnieniu z pracy.

W przeciwieństwie do członków korpusu służby cywilnej, osoby zatrudnione na podstawie ustawy o pracownikach urzędów państwowych, po uzyskaniu mandatu radnego mogą bez przeszkód łączyć pracę w administracji na dotychczasowych stanowiskach z działalnością w samorządzie. Nie pozostaje to jednak bez wpływu na ich dalszą pracę w urzędzie. Uzyskanie mandatu radnego rady gminy, powiatu lub sejmiku województwa powoduje, bowiem objęcie ich stosunku pracy szczególną ochroną >patrz ramka.

Wymagana zgoda

Ta szczególna ochrona polega na tym, że z pracownikiem – radnym nie można rozwiązać stosunku pracy bez uzyskania zgody rady gminy, rady powiatu lub sejmiku województwa. Dotyczy to wszystkich stosunków pracy niezależnie od sposobu ich nawiązania. Zgoda jest, zatem potrzebna niezależnie od tego czy radny wykonuje pracę na podstawie umowy o pracę, powołania, mianowania czy spółdzielczej umowy o pracę.

Potwierdza to uzasadnienie uchwały składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z 24 listopada 1992 r. (I PZP 55/92, OSNCP 1993 nr 7-8, poz. 116), zgodnie, z którym ochrona trwałości stosunku pracy radnego zagwarantowana ustawą o samorządzie terytorialnym obejmuje, wszystkie formy nawiązania stosunku pracy.

Poza zakresem ochrony znajdują się natomiast inne podstawy zatrudnienia radnego takie jak np. umowy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11204

Wydanie: 11204

Spis treści
Zamów abonament