Nie ograniczajmy się do imigracji
- Grupa Wyszehradzka powinna mieć też pozytywne inicjatywy europejskie – uważa szef MSZ Czech Tomáš Petříček.
Rzeczpospolita: Mam wrażenie, że państwa Grupy Wyszehradzkiej – Czechy, Polskę, Słowację i Węgry – łączy polityka imigracyjna, ale wiele innych spraw dzieli. W tym energetyka. Kilka dni temu czeski wiceminister odpowiedzialny za ten sektor mówił, że jest bardzo zadowolony z budowy Nord Stream 2. A dla Polski to zagrożenie.
Tomáš Petříček: Czechy kupują gaz na giełdach w Niemczech i Holandii. Ryzyko ograniczenia dostaw poprzez Ukrainę nie stanowi dla nas zagrożenia. Nie chcielibyśmy, by Nord Stream 2 był zagrożeniem dla naszych partnerów, takich jak Ukraina, Polska, Słowacja, Węgry. Istotne, byśmy pracowali w ramach UE nad gazowym rynkiem wewnętrznym, powinna obowiązywać zasada solidarności.
Dobrze by było, gdyby ten rurociąg nie był zagrożeniem, ale jest, bo Rosja wykorzystuje gaz jako oręż polityczny.
Ważne, by działać razem w UE, zwłaszcza gdy surowce energetyczne są wykorzystywane jako broń polityczna. Zadaniem Unii jest dywersyfikacja źródeł zaopatrzenia w surowce energetyczne.
Im więcej gazu z Rosji, tym trudniej o dywersyfikację. A Nord Stream 2 to jeszcze więcej rosyjskiego surowca na europejskim rynku.
Patrzymy w tym kontekście na USA. Będziemy podpisywali kontrakty na dostawy gazu skroplonego. Amerykanie znoszą ograniczenia na eksport. Jednak jeżeli cena amerykańskiego gazu będzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta