Partnerstwo publiczno-prywatne dla zamierzeń o niższej wartości
Inwestycje | Łączenie projektów może być szansą na obniżenie kosztów realizacji przedsięwzięć w formule PPP.
Zastosowanie partnerstwa publiczno-prywatnego („PPP") do realizacji różnego rodzaju przedsięwzięć niesie za sobą szereg korzyści dla podmiotów publicznych, takie jak możliwość odroczenia w czasie wydatków związanych z realizacją przedsięwzięcia czy dostęp do wiedzy, potencjału i doświadczenia partnera prywatnego w okresie realizacji projektu, który może wynosić od kilku do nawet kilkudziesięciu lat. Jednakże, pomimo wielu zalet PPP, konieczność poniesienia przez zamawiających wysokich kosztów związanych z przygotowaniem projektu oraz wyborem partnera prywatnego może być postrzegana jako przeszkoda w zastosowaniu PPP do przedsięwzięć o niedużej wartości. Powstaje zatem pytanie, czy można ograniczyć koszty związane z zastosowaniem PPP w przypadku projektów o niedużej wartości?
Ułatwienia w zamówieniach publicznych
Przepisy ustawy z 29 stycznia 2004 roku Prawo zamówień publicznych (art. 16 PZP) przewidują, że zamawiający mogą współpracować ze sobą w celu wspólnego przeprowadzenia postępowania i udzielenia zamówienia. Może ono dotyczyć różnych przedsięwzięć np. budowy lub remontu żłobków, przedszkoli, szkół, czy też dróg. Współpraca taka, w zależności od jej zakresu, może zaowocować obniżeniem kosztów związanych z wyborem partnera prywatnego, a także obniżeniem kosztów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta