Konstytucja: źródło wiedzy o najważniejszych wartościach
Tożsamość Polaka nie zawiera w sobie przywiązania do takiego lub innego aktu prawnego.
Stulecie odzyskania niepodległości, wydarzenia zorganizowane przez władze państwowe i przez różne ruchy oraz stowarzyszenia, a zwłaszcza wystąpienia wygłoszone w ostatnich dniach, były dobrą okazją do zastanowienia się nad tym, co tak naprawdę konstytuuje Rzeczpospolitą Polską, czyli wspólnotę polityczną, której częścią jest każdy z nas. Inną perspektywę, skłaniającą do podobnych przemyśleń, dały decyzje prezydentów Warszawy i Wrocławia, usiłujące zakazać odbycia zgromadzeń publicznych, znanych jako marsze niepodległości.
Dyskurs publiczny
Te dwie perspektywy pozwalają na postawienie tezy, jakkolwiek być może brzmiącej kontrowersyjnie, że konstytucja z 1997 r. w rzeczywistości nie konstytuuje Rzeczypospolitej Polskiej, a na pewno nie jest tak szczerze traktowana. W żadnym razie nie chcę tak sformułowaną tezą odebrać ustawie zasadniczej roli najważniejszego aktu prawnego w polskim systemie źródeł prawa stanowionego. Zastanawiam się jednak, przede wszystkim z perspektywy prawnej, czy rola konstytucji rozumiana jest prawidłowo, a także czy właściwie odczytuje się jej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta