Kodeks postępowania rzecznika
Zdaniem sędziów | Rażąco narusza prawo do obrony przesłuchiwanie przez rzecznika dyscyplinarnego
W ostatnim czasie zastępcy rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych Michał Lasota i Przemysław Radzik przeprowadzili czynności wyjaśniające w kilku sprawach. Przesłuchiwali w charakterze świadków sędziów, zwłaszcza tych wyróżniających się aktywnością w krytykowaniu obecnych zmian wprowadzanych w wymiarze sprawiedliwości. Warto więc przyjrzeć się regulującym te kwestie przepisom.
Artykuł 114 § 1 ustawy z 27 lipca 2001 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych (usp) stanowi, że rzecznik dyscyplinarny podejmuje czynności wyjaśniające na żądanie określonych organów lub z inicjatywy własnej, po wstępnym ustaleniu okoliczności koniecznych do stwierdzenia znamion przewinienia dyscyplinarnego. Zgodnie z art. 114 § 2 usp rzecznik dyscyplinarny podczas czynności wyjaśniających może wezwać sędziego do złożenia pisemnego oświadczenia dotyczącego przedmiotu tych czynności, w terminie 14 dni od wezwania. Może również odebrać od sędziego oświadczenie ustne.
Jeżeli wynikiem czynności wyjaśniających jest potwierdzenie deliktu dyscyplinarnego, rzecznik ma obowiązek wszcząć postępowanie dyscyplinarne i sporządzić zarzuty (art. 114 § 3 usp). Wtedy dopiero może odebrać wyjaśnienia od sędziego (art. 114 § 5 usp) i przeprowadzać dalsze dowody (art....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta