Sąd zabezpiecza tak, jak zechce
Zabezpieczenie roszczenia w tym roku zrobiło u nas błyskotliwą karierę – głównie za sprawą Sądu Najwyższego i Narodowego Banku Polskiego
SN w ramach takiego zabezpieczenia zawiesił 2 sierpnia stosowanie przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym, przenoszących jego sędziów w stan spoczynku po 65. roku życia i uzależniających podniesienie tego wieku od decyzji prezydenta.
NBP złożył 30 listopada wnioski o zabezpieczenie roszczeń o ochronę dóbr osobistych – co miało polegać na zakazie pisania, iż prezes Adam Glapiński uczestniczył w aferze korupcyjnej Komisji Nadzoru Finansowego oraz usunięciu sugerujących to artykułów z gazet i internetu. Miało, bo sąd odrzucił wnioski NBP z powodów formalnych.
Jak widać, na podstawie przepisów kodeksu postępowania cywilnego o zabezpieczeniu roszczeń niepieniężnych można zmieniać porządek prawny w państwie i próbować wprowadzać cenzurę prewencyjną. I to bez wyroku sądowego, bo sąd zabezpiecza roszczenie zwykłym postanowieniem.
Artykuł 730 k.p.c. stwierdza, iż zabezpieczenie jest możliwe zawsze, gdy jego brak „uniemożliwi lub poważnie utrudni osiągnięcie celu postępowania w sprawie".
Zabezpieczeniem roszczenia niepieniężnego, zgodnie z art. 755 k.p.c., może być np. zakaz publikacji, określenie praw i obowiązków stron na czas postępowania, zawieszenie egzekucji, uregulowanie sposobu opieki i kontaktów z dzieckiem. Sytuacji takich jest multum, więc art. 755 stwierdza, że „sąd udziela zabezpieczenia w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta