Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nadwyżki są przychodem, ale braki nie muszą być kosztem

19 grudnia 2018 | Rachunkowość | Ewa Sender

Niedobory wolno ująć w rachunku podatkowym pod warunkiem, że powstały w wyniku zdarzeń nieprzewidywalnych i niemożliwych do uniknięcia przez firmę.

Pomocnym w rozstrzygnięciu o podatkowym ujęciu nadwyżek inwentaryzacyjnych może być m.in. wyrok NSA z 16 lipca 2013 r. (II FSK 2113/11), który wyraźnie wskazuje, że „(...) zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 u.p.d.o.p. [ustawy o CIT – red.] za przychód, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, uznaje się w szczególności wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń. Ujawnienie nadwyżek magazynowych jest w istocie stwierdzeniem, że wnioskodawca posiada większą ilość materiałów niż wynika to z prowadzonej przez niego ewidencji magazynowej.(...) Na mocy art.  12 ust. 1 pkt 2 u.p.d.o.p., wartość tego przysporzenia stanowi przychód podatkowy."

Wartość przychodów powinna być – zgodnie z 12 ust. 5 ustawy o CIT – określona na podstawie cen rynkowych, stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania, a momentem ich powstawania jest data stwierdzenia nadwyżek inwentaryzacyjnych. Nie skutkuje jednak powstaniem przychodów podatkowych ujawnienie środka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11235

Wydanie: 11235

Spis treści
Zamów abonament