Błędna zapłata na rachunek VAT nie przekreśla kosztu
Podatnik odliczy wydatek od przychodów, nawet jeśli w mechanizmie podzielonej płatności omyłkowo przeleje kontrahentowi zbyt wysoką kwotę podatku.
Spółka z o.o. (podatnik VAT czynny) za część otrzymanych od kontrahentów faktur płaci z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności. Przewiduje, że w wyniku pomyłek może się zdarzyć, iż w dedykowanym komunikacie przelewu (stosowanym w płatnościach z wykorzystaniem mechanizmu podzielonej płatności) zawyży kwotę VAT (np. w przypadku zapłaty za fakturę na kwotę 123 zł, według stawki 23 proc. kwotę podatku wykaże w wysokości 33 zł lub 123 zł). VAT wynikający z otrzymanych od kontrahentów faktur w całości podlega odliczeniu w deklaracji VAT-7 składanych przez spółkę.
Czy jeśli w wyniku dokonania płatności za fakturę w mechanizmie podzielonej płatności spółka omyłkowo zapłaci na rachunek VAT kontrahenta kwotę podatku w wysokości wyższej niż wynikająca z faktury dokumentującej nabyte towary i usługi, to ma prawo uznać, że ta płatność za tę fakturę nastąpoła za pośrednictwem rachunku płatniczego, a tym samym wydatek z tego tytułu może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodu? – pyta czytelnik.
Stosownie do art. 108a ust. 1 ustawy o VAT, podatnicy, którzy otrzymali fakturę z wykazaną kwotą podatku, przy płatności kwoty należności wynikającej z tej faktury mogą zastosować mechanizm podzielonej płatności. Polega on na tym, że:
1)
zapłata kwoty odpowiadającej całości albo części kwoty podatku wynikającej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta