Alternatywne spółki inwestycyjne zwolnione z CIT
ASI nie uiszczą podatku dochodowego od zysków uzyskanych po 1 stycznia 2019 r. ze zbycia akcji lub udziałów. Daninę zapłacą jedynie inwestorzy.
W pakiecie dla małych i średnich przedsiębiorstw mającym ułatwić życie przedsiębiorcom, dodano od 1 stycznia br. w ustawie o CIT nowe zwolnienie przedmiotowe dla alternatywnych spółek inwestycyjnych (tzw. ASI).
Wprowadzenie do polskiego porządku prawnego ASI nastąpiło w 2016 r. i stanowiło implementację dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2001/61/UE. Status ASI mogą uzyskać spółki kapitałowe oraz spółka komandytowa i komandytowo akcyjna. ASI jest spółką, której funkcjonowanie jest ściśle regulowane przepisami ustawy o funduszach inwestycyjnych.
Elementy umowy i zarządzanie
Umowa / statut ASI, oprócz spełnienia wymogów właściwych dla danej spółki prawa handlowego, powinna zawierać dodatkowo:
- określenie przedmiotu działalności właściwego dla ASI,
- cel inwestycyjny spółki oraz
- opis polityki inwestycyjnej i opis strategii inwestycyjnej ASI.
Zarządzanie ASI (zarówno przez zewnętrznie zarządzającego, jak i wewnętrznie zarządzającego ASI) jest uregulowane przez ustawę o funduszach inwestycyjnych. W zależności od wartości aktywów wchodzących w skład portfeli inwestycyjnych ASI, którymi dany zarządzający ASI zamierza zarządzać lub zarządza, zarządzanie wymaga...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta