Boom na współdzielony transport
Trendy | Rowery, skutery, dostawczaki i auta elektryczne na minuty podbijają ulice polskich miast. Nowoczesne usługi nad Wisłą oferuje już 21 operatorów.
Warszawa
Popularność carsharingu systematycznie rośnie – analizy firmy doradczej PwC wskazują, że w 2030 r. co trzeci przejechany w Europie kilometr będzie „współdzielony". Trend dotarł już do Polski. W ramach tzw. sharing economy w największych miastach w naszym kraju można skorzystać już z 18,3 tys. pojazdów do wypożyczenia na minuty. Usługę najmu rowerów, skuterów i samochodów oferuje aż 21 dostawców – wynika z raportu firmu DataArt.
Analitycy wskazują, że największą grupę stanowią rowery (m.in. Nextbike), których jest niemal 12 tys. Korzystać mogą z nich mieszkańcy sześciu z siedmiu największych ośrodków miejskich (oprócz Trójmiasta). Największa sieć funkcjonuje w Warszawie – 5,8 tys. jednośladów. W stolicy również działa największa sieć carsharingu – czterech operatorów oferuje 1,6 tys. pojazdów na minuty. W całej Polsce jest ich 3,8 tys. Dominują głównie auta spalinowe,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta