Kara umowna nie podlega opodatkowaniu VAT
Kary płacone kontrahentowi z tytułu wyrządzonej szkody nie są wynagrodzeniem za świadczoną usługę. Tym samym, brak jest podstaw do wystawienia faktury dokumentującej taką czynność.
Tak uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 21 grudnia 2018 r. (0112-KDIL1-3.4012.665.2018.1.JN)
Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług prowadzącym działalność w zakresie produkcji samochodów. Spółka nabywa od poszczególnych dostawców komponenty do produkcji wybranych modeli samochodów.
Przed rozpoczęciem współpracy z konkretnym dostawcą (bądź przed jej przedłużeniem) prowadzone są negocjacje i z najbardziej konkurencyjnym dostawcą oferującym określony komponent zostaje podpisana (ewentualnie przedłużona) umowa handlowa. W umowie tej strony mogą określić, że w przypadku niewywiązania się jednej strony z postanowień umownych (np. w zakresie terminowości dostaw), druga strona będzie mogła ubiegać się o odszkodowanie/rekompensatę z tytułu poniesionej szkody. W przypadku braku odpowiednich regulacji w umowie handlowej odszkodowanie/ rekompensata może wynikać również z samego wystąpienia strony poszkodowanej z takim żądaniem. Tym samym, w przypadku niewywiązania się dostawcy z określonych terminów dostaw, spółka ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta