Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Regiony nadal pod presją

28 stycznia 2019 | Życie Regionów | Anita Błaszczak
źródło: Shutterstock
źródło: Rzeczpospolita

Praca | Niemal we wszystkich województwach lista zawodów, których przedstawiciele będą mogli przebierać w ofertach, wydłużyła się w porównaniu z minionym rokiem. W skali kraju firmom trudno będzie o pracowników już w 31 profesjach.

 

Jedynie pracodawcy w województwach śląskim i zachodniopomorskim mogą się pocieszyć, że wykaz deficytowych w ich regionie zawodów będzie w tym roku nieco krótszy niż w 2018 r. – wynika z danych ogólnopolskiego „Barometru zawodów 2019". Analiza, którą dla Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej opracowuje Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, dowodzi, że pracodawcy w całej Polsce powinni się przygotować w najbliższych miesiącach na jeszcze większe niż w minionym roku problemy z pozyskaniem kandydatów do pracy.

Krajowa lista zawodów, w których trudno będzie firmom zapełnić wakaty, liczy już 31 pozycji, o cztery więcej niż w minionym roku.

TIR-y mniej kuszące

Niewiele jest regionów, w których wykaz zawodów dotkniętych niedoborem pracowników jest w tym roku nieco krótszy, niż był w 2018 – przykłady to Śląsk, gdzie spadek jest minimalny (z 40 do 39 profesji), a także w Zachodniopomorskie, gdzie lista skróciła się o osiem pozycji. Nie oznacza to jednak, że firmom z tego regionu będzie teraz łatwiej o kandydatów do pracy, szczególnie o pracowników fizycznych. Dlaczego?

Artur Janas, dyrektor Wojewódzkiego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11266

Wydanie: 11266

Spis treści
Zamów abonament