Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stulecie wolnych wyborów trzeba uhonorować

28 stycznia 2019 | Prawo | Wojciech Hermeliński

Apele PKW do wyborców odniosły skutek. Przeprowadzone niedawno wybory do samorządu świadczyły o dobrym przygotowaniu do nich – pisze przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej.

28 listopada 1919 roku naczelnik państwa Józef Piłsudski wydał dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego (opublikowany w Dzienniku Praw Państwa Polskiego nr 18, poz. 46), w myśl którego czynne prawo wyborcze przysługiwało każdemu obywatelowi państwa „bez różnicy płci, który do dnia ogłoszenia wyborów ukończył 21 lat", a z biernego prawa wyborczego mogli korzystać wszyscy obywatele i obywatelki „posiadający czynne prawo wyborcze, niezależnie od miejsca zamieszkania, jak również wojskowi".

Odrodzone państwo polskie było jednym z pierwszych, które przyznały prawa wyborcze kobietom.

Na podstawie powyższej ordynacji 26 stycznia 1919 roku przeprowadzone zostały wybory do Sejmu Ustawodawczego, w wyniku których utworzono pierwszy parlament niepodległej Polski.

Pierwszy Sejm

Termin zarządzający wybory powszechne na dzień 26 stycznia 1919 roku wynikał wprost z opublikowanego w dniu 29 listopada 1918 dekretu naczelnika państwa o wyborach do Sejmu Ustawodawczego (Monitor Polski. Dziennik Urzędowy nr 216 z 29 listopada 1918 r.).

Pierwsze posiedzenie Sejmu Ustawodawczego, którego skład został ustalony w wyborach przeprowadzonych 26 stycznia 1919 r., odbyło się 10 lutego 1919 roku. Otwierając je, Józef Piłsudski powiedział:...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11266

Wydanie: 11266

Spis treści
Zamów abonament