Stulecie wolnych wyborów trzeba uhonorować
Apele PKW do wyborców odniosły skutek. Przeprowadzone niedawno wybory do samorządu świadczyły o dobrym przygotowaniu do nich – pisze przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej.
28 listopada 1919 roku naczelnik państwa Józef Piłsudski wydał dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego (opublikowany w Dzienniku Praw Państwa Polskiego nr 18, poz. 46), w myśl którego czynne prawo wyborcze przysługiwało każdemu obywatelowi państwa „bez różnicy płci, który do dnia ogłoszenia wyborów ukończył 21 lat", a z biernego prawa wyborczego mogli korzystać wszyscy obywatele i obywatelki „posiadający czynne prawo wyborcze, niezależnie od miejsca zamieszkania, jak również wojskowi".
Odrodzone państwo polskie było jednym z pierwszych, które przyznały prawa wyborcze kobietom.
Na podstawie powyższej ordynacji 26 stycznia 1919 roku przeprowadzone zostały wybory do Sejmu Ustawodawczego, w wyniku których utworzono pierwszy parlament niepodległej Polski.
Pierwszy Sejm
Termin zarządzający wybory powszechne na dzień 26 stycznia 1919 roku wynikał wprost z opublikowanego w dniu 29 listopada 1918 dekretu naczelnika państwa o wyborach do Sejmu Ustawodawczego (Monitor Polski. Dziennik Urzędowy nr 216 z 29 listopada 1918 r.).
Pierwsze posiedzenie Sejmu Ustawodawczego, którego skład został ustalony w wyborach przeprowadzonych 26 stycznia 1919 r., odbyło się 10 lutego 1919 roku. Otwierając je, Józef Piłsudski powiedział:...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta