Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zabici w czasie porannej mszy w katedrze

28 stycznia 2019 | Świat | dz
źródło: AFP

Co najmniej 20 osób zginęło, a ponad 80 zostało rannych w wyniku zamachu na katedrę Najświętszej Marii Panny z Góry Karmel w Jolo (na zdjęciu). To 125-tysięczne miasto na filipińskim archipelagu Sulu, zamieszkanym w znacznej większości przez muzułmanów.

Dwie bomby wybuchły w czasie porannej mszy niedzielnej, jedna wewnątrz świątyni, a druga na katedralnym parkingu. Miejscowe media podkreślają, że do ataku doszło tydzień po referendum, w którym mieszkańcy Sulu odrzucili niewielką większością głosów włączenie do nowego muzułmańskiego regionu autonomicznego Bangsamoro.

Na pozostałych wyspach, gdzie odbył się plebiscyt, ponad 90 proc. było za włączeniem.

Filipiny to w większości kraj katolicki, ale na południowym zachodzie dominują wyznawcy islamu, część walczy od czterech dekad zbrojnie o oderwanie tego terenu. Dotychczas autonomię posiadał region Muzułmańskie Mindanao. Teraz ma się zmienić jej status i nazwa (na Bangsamoro). Na razie nikt się nie przyznał do zamachu. Filipiński sekretarz obrony Delfin Lorenzana wydał wojsku rozkaz ochrony wszystkich miejsc publicznych i miejsc kultu religijnego w regionie.

Wydanie: 11266

Wydanie: 11266

Spis treści
Zamów abonament