PIT od działalności nieewidencjonowanej trzeba rozliczyć samodzielnie
OBOWIĄZKI | Prowadzenie firmy bez rejestracji wiąże się z koniecznością obliczenia we własnym zakresie podatku dochodowego w zeznaniu rocznym. Wymaga to prowadzenia odpowiedniej ewidencji.
W poprzednich artykułach cyklu zostały przedstawione warunki oraz korzyści dotyczące prowadzenia działalności nieewidencjonowanej. Opisane zostały także obowiązki związane z podatkiem od towarów i usług. Do wyjaśnienia pozostał podatek dochodowy obciążający taką działalność.
Przychód z „innych źródeł"
Obszar zastosowania ustawy o PIT jest ogromny. Opodatkowaniu podlegają bowiem różnego rodzaju przysporzenia majątkowe (nie zawsze o charakterze pieniężnym) osiągane przez osoby fizyczne. Na potrzeby rozliczenia PIT ustawodawca podzielił przychody na kategorie, czyli źródła przychodu. Dochody obliczane są odrębnie w ramach poszczególnych źródeł poprzez odjęcie kosztu od odpowiadającego mu przychodu.
Przychody z działalności nieewidencjonowanej przynależą do kategorii określonej w ustawie jako „inne źródła".
Przykład
Pani Justyna Borowska wykonuje zawód tłumacza w ramach:
∑ umów o dzieło zawieranych z biurami tłumaczy;
∑ pracy wykonywanej zdalnie na 1/4 etatu;
∑ działalności nieewidencjonowanej.
Pani Justyna wykonuje jeden zawód, ale według przepisów o PIT jej przychody pochodzą z trzech różnych źródeł:
∑ działalność wykonywana osobiście;
∑ praca najemna;
∑ inne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta