Jak aktualizować dokumentację i analizy porównawcze za 2018 r.
CIT | Przygotowując dokumentację transakcji za ubiegły rok podatnicy mają możliwość sporządzenia jej zgodnie z przepisami obowiązującymi po 1 stycznia 2019 r. albo przed tą datą. Wybór należy do nich.
Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują znowelizowane przepisy w zakresie cen transferowych zmieniające podejście w zakresie dokumentowania oraz weryfikacji transakcji z podmiotami powiązanymi.
Dokumentacja transakcji za 2018 rok może zostać sporządzona w nowym reżimie (tj. zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2019 r.) albo w starym (zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2018 r.) Podjęta decyzja będzie miała nie tylko wpływ na liczbę dokumentowanych transakcji, ale również na elementy, jakie powinny się znaleźć w dokumentacji.
Wybór określonego reżimu wiąże się z koniecznością przyjęcia go w całości. Oznacza to, że nie można dla części transakcji przygotować prostej aktualizacji zgodnie z przepisami obowiązującymi do tej pory, a dla części przygotować dokumentację lokalną według nowych zasad.
Co trzeba wziąć pod uwagę
Aby dokonać właściwego wyboru i ustalić która opcja jest korzystniejsza dla podatnika, należy szczegółowo przeanalizować obowiązki w zakresie cen transferowych według przepisów obowiązujących do końca grudnia 2018 r. oraz od 1 stycznia 2019 r. Analiza powinna zostać przeprowadzona z uwzględnieniem wielu czynników. Pod uwagę należy wziąć nie tylko zmiany w zakresie progów transakcyjnych, ale również zmiany w zakresie definicji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta