Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć ulgę B+R

28 stycznia 2019 | Podatki i księgowość | Adam Allen, 
Kamila Grabowska-Klimczak

PIT/CIT | Przedsiębiorca może zaraportować fiskusowi skorzystanie z odliczeń poprzez złożenie załącznika do rocznego zeznania podatkowego. Są to druki odpowiednio PIT-BR albo CIT-BR. Przepisy nie przewidują żadnych innych formalności.

Osoby, które kiedykolwiek zetknęły się z dotacjami unijnymi czy zwolnieniami podatkowymi na inwestycje, dobrze wiedzą, że skorzystanie z takich zachęt łączy się z dodatkowymi formalnościami. Przede wszystkim trzeba przygotować wniosek, potem – w przypadku dotacji – należy go złożyć w odpowiednim konkursie otwartym w określonym terminie, a jeszcze potem składać okresowe raporty, aby z przyznanego wsparcia się rozliczyć.

Ulga B+R działa inaczej. W porównaniu do dotacji / zwolnienia podatkowego na inwestycje formalności związane z korzystaniem z ulgi są bardzo ograniczone. Nie ma tutaj konkursów, nie trzeba składać wniosku o przyznanie prawa do ulgi czy zgłoszenia do jakiegoś organu, że zamierzamy z tego prawa skorzystać. W przypadku ulgi B+R korzysta się z niej poprzez złożenie załącznika do rocznego zeznania podatkowego – odpowiednio PIT-BR albo CIT-BR.

Jeśli dana firma prowadzi działalność badawczo-rozwojową i chce skorzystać z ulgi, to powinna składać formularz CIT-BR / PIT-BR nawet jeśli realizuje stratę na działalności. Koszty B+R można rozliczyć w ciągu sześciu kolejnych lat. W formularzach przewidziane jest miejsce na podanie tych kosztów, których nie można było odliczyć w poprzednich latach oraz miejsce, gdzie podaje się koszty pozostające do odliczenia w  latach kolejnych. Bez możliwości nawiązania do kosztów z lat poprzednich trudniej jest skorzystać z tego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11266

Wydanie: 11266

Spis treści
Zamów abonament