Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pożyczki i depozyt nieprawidłowy z niższą stawką PCC

28 stycznia 2019 | Podatki i księgowość | Marcin Szymankiewicz
źródło: Rzeczpospolita

Strony umowy pożyczki zapłacą fiskusowi 0,5 proc. jej wartości, zamiast dotychczasowych 2 proc. Gdy kwota pożyczana przez osoby inne niż bliska rodzina nie przekracza 1 tys. zł, daniny nie trzeba uiszczać wcale.

Od 1 stycznia 2019 r. została obniżona stawka podatku od czynności cywilnoprawnych od umów pożyczek oraz depozytu nieprawidłowego. Drobne zmiany wprowadzono także w zakresie zwolnień z PCC umów pożyczek. Zmiany te wynikają z ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.

Obniżka na zachętę

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają m.in. umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku oraz umowy depozytu nieprawidłowego (zob. art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b i j ustawy o PCC). Do 31 grudnia 2018 r. stawka PCC od umowy pożyczki oraz depozytu nieprawidłowego wynosiła 2 proc. Natomiast od 1 stycznia 2019 r. stawka ta wynosi 0,5 proc. (zob. art. 7 ust. 1 pkt 4 ustawy o PCC w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2019 r.). Jak czytamy w uzasadnieniu projektu nowelizacji: „(...) W związku z tym, że zapłata podatku od czynności cywilnoprawnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11266

Wydanie: 11266

Spis treści
Zamów abonament