Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak aktualizować dokumentację i analizy porównawcze za 2018 r.

28 stycznia 2019 | Podatki i księgowość | Magdalena Marciniak
, Marta Klepacz

CIT | Przygotowując dokumentację transakcji za ubiegły rok podatnicy mają możliwość sporządzenia jej zgodnie z przepisami obowiązującymi po 1 stycznia 2019 r. albo przed tą datą. Wybór należy do nich.

 

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują znowelizowane przepisy w zakresie cen transferowych zmieniające podejście w zakresie dokumentowania oraz weryfikacji transakcji z podmiotami powiązanymi.

Dokumentacja transakcji za 2018 rok może zostać sporządzona w nowym reżimie (tj. zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2019 r.) albo w starym (zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2018 r.) Podjęta decyzja będzie miała nie tylko wpływ na liczbę dokumentowanych transakcji, ale również na elementy, jakie powinny się znaleźć w dokumentacji.

Wybór określonego reżimu wiąże się z koniecznością przyjęcia go w całości. Oznacza to, że nie można dla części transakcji przygotować prostej aktualizacji zgodnie z przepisami obowiązującymi do tej pory, a dla części przygotować dokumentację lokalną według nowych zasad.

Co trzeba wziąć pod uwagę

Aby dokonać właściwego wyboru i ustalić która opcja jest korzystniejsza dla podatnika, należy szczegółowo przeanalizować obowiązki w zakresie cen transferowych według przepisów obowiązujących do końca grudnia 2018 r. oraz od 1 stycznia 2019 r. Analiza powinna zostać przeprowadzona z uwzględnieniem wielu czynników. Pod uwagę należy wziąć nie tylko zmiany w zakresie progów transakcyjnych, ale również zmiany w zakresie definicji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11266

Wydanie: 11266

Spis treści
Zamów abonament