Ulgi i niższe stawki podatkowe
Jak robią to inni | Zachęty fiskalne dla przedsiębiorców w Europie
Kraje europejskie przywiązują dużą wagę do innowacji oraz ochrony własności intelektualnej (IP) i w tym kontekście oferują przedsiębiorcom preferencyjne mechanizmy wsparcia, które przybierają różne formy – ulgi, zmniejszenie podstawy opodatkowania, niższa stawka opodatkowania. Jednym ze stosowanych mechanizmów jest Innovation Box.
Rozwiązanie weszło do polskiego systemu podatkowego 1 stycznia 2019 r., ale zachęty fiskalne tego typu już od lat funkcjonują w Europie i poza nią (m.in. w Chinach, Indiach, Urugwaju i Korei) i kryją się one pod nazwami: Innovation Box, Patent Box, Intellectual Property Box lub IP Box.
Zmniejszone obciążenie podatkowe w ramach IP Box jest efektem zastosowania niższej efektywnej stawki CIT do określonej kategorii przychodów związanych z IP. W praktyce może to być efekt zastosowania:
∑ wprost niższej stawki CIT dla tej kategorii przychodów,
∑ zwolnienia części przychodów z opodatkowania podatkiem CIT,
∑ odliczenia części przychodów od podstawy opodatkowania CIT.
Pierwsze tego typu reżimy podatkowe istniały już w latach 70. XX wieku, natomiast ich rozwój nastąpił po roku 2000. Następnie począwszy od 2013 r. zachęty zaczęły być dostosowywane, aby spełniać zasady wytyczone przez OECD w ramach inicjatywy Base Erosion and Profit Shifting (BEPS). Efektywna stawka podatkowa dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta