Polowanie na zyski giełdowych firm
W wielu spółkach inwestorzy mogą liczyć na sowite wypłaty z zysku. Które firmy w tym roku będą najbardziej hojne dla akcjonariuszy?
Ponad 130 firm przegłosowało lub zadeklarowało, że podzieli się wypracowanym zarobkiem z akcjonariuszami. W wielu przypadkach, biorąc pod uwagę wskaźnik stopy dywidendy, wypłaty zapowiadają się bardzo atrakcyjnie. To częściowo efekt rosnących zasobów gotówki w spółkach i niewygórowanych wycen akcji, zwłaszcza na szerokim rynku.
– Średnia stopa dywidendy, podobnie jak rok wcześniej, wynosi nieco powyżej 4 proc. Zdecydowanie mniej jest za to spółek płacących bardzo duże, dwucyfrowe. To dobrze, bo taka wypłata z reguły dobrze nie wróży spółce, jeśli pamiętamy takie przypadki z zeszłego roku, jak Altus, BAH czy Elektrobudowa. Jest za to spore grono spółek ze stopą między 4–7 proc. (ponad 50 podmiotów), więc jest z czego wybierać – zwraca uwagę Krystian Brymora, analityk DM BDM.
Duże firmy sypną gotówką
W segmencie dużych firm wchodzących w skład WIG20 można znaleźć kilka dywidendowych perełek. Chętniej zyskami podzielą się banki – mimo konieczności spełnienia wymogów kapitałowych stawianych przez KNF. Spośród banków, które planują wypłacić dywidendę, najbardziej hojny w tym roku dla akcjonariuszy będzie Santander Bank Polska (do niedawna BZ WBK). Na dywidendę zarząd planuje przeznaczyć ponad 2 mld zł. Na akcję przypadłoby więc 19,72 zł, co dałoby wysoką stopę dywidendy wynoszącą 5,3...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta