Rodzinie tragicznie zmarłego zapłaci ZUS i pracodawca
Najbliżsi pracownika, który zmarł wskutek wypadku przy pracy, mają prawo do odszkodowania z ZUS. Od firmy mogą zaś dochodzić m.in. zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.
Jednorazowe odszkodowanie określone w ustawie z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 1376 ze zm.; dalej: ustawa) przysługuje nie tylko poszkodowanemu ubezpieczonemu (np. pracownikowi), ale także – w razie jego śmierci – członkom jego rodziny (art. 13 ustawy). Odszkodowanie to przysługuje również w razie śmierci wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej rencisty, który był uprawniony do renty z ubezpieczenia wypadkowego.
Krąg uprawnionych
Członkowie rodziny zmarłego, którzy mają w tych okolicznościach prawo do odszkodowania, to:
1. małżonek (za wyjątkiem małżonka pozostającego w orzeczonej separacji),
2. dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, dzieci przysposobione oraz przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, w tym również w ramach rodziny zastępczej – jeśli w dniu śmierci ubezpieczonego lub rencisty spełniały warunki do uzyskania renty rodzinnej,
3. rodzice, osoby przysposabiające, macocha oraz ojczym – jeżeli w dniu śmierci ubezpieczonego lub rencisty prowadzili z nim wspólne gospodarstwo domowe lub jeśli ubezpieczony lub rencista bezpośrednio przed śmiercią przyczyniał się do ich utrzymania albo jeżeli wyrokiem lub ugodą sądową zostało ustalone prawo do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta