Trzebież znów na trasie
Infrastruktura | Na żeglarską mapę Polski wraca port jachtowy w Trzebieży. Ten sławny i zasłużony dla wielu pokoleń żeglarzy ośrodek położony nad Zalewem Szczecińskim przez wiele lat niszczał i popadał w ruinę. Udało się go odbudować m.in. dzięki dofinansowaniu unijnemu.
Uroczyste otwarcie mariny było połączone z ogólnopolską inauguracją sezonu żeglarskiego.
– Po latach oczekiwań legendarna marina w Trzebieży wreszcie doczekała należnej modernizacji. Jak była ważna świadczy fakt, że to w niej odbyła się ceremonia ogólnopolskiej inauguracji sezonu żeglarskiego. Nie pozostaje powiedzieć nic innego jak tylko - flaga na maszt i stopy wody pod kilem! – zaznaczył Olgierd Geblewicz, marszałek zachodniopomorski.
Na nowo wyremontowanej marinie sezon otwierał też Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.
- Wspaniale, że byliśmy w stanie podnieść ten ośrodek po trudnych dla niego latach – mówił Tomasz Chamera. - Przystań odzyskuje powoli swój blask. Wierzę, że będzie wizytówką całego polskiego żeglarstwa, i że będzie przede wszystkim miejscem, do którego ponownie chętnie będą przyjeżdżać miłośnicy sportów wodnych.
Szkoleniowa legenda żeglarstwa
Trzebież to jedna z legend polskiego żeglarstwa. Leży na północ od Szczecina, u wejścia na Zalew Szczeciński. Jeszcze przed II wojną światową mieścił się tutaj ośrodek szkoleniowy, a w Polsce pierwsze kursy żeglarskie odbyły się już w 1947 roku. W 1959 roku w Trzebieży utworzono Centralny Ośrodek Żeglarstwa PZŻ, który od 1978 roku nosi minię Andrzeja Benesza. Przez kilkadziesiąt lat w Trzebieży wyszkolono tysiące...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta