Pod kontrolą Państwowej Inspekcji Pracy
Inspektor pracy może podważyć prawo pracodawcy do stosowania zwolnienia od szkoleń. Może też wskazać pracowników, wobec których firma nie powinna go stosować.
Kwestię szkoleń okresowych bhp zalicza się do problematyki technicznego bezpieczeństwa pracy. W związku z tym pracodawca powinien skonsultować zamiar odstąpienia od szkoleń okresowych z pracownikami. Ta sprawa powinna być również przedmiotem rozważań w ramach funkcjonującej u pracodawcy komisji bhp – zakładając, że pracodawca ma obowiązek jej powołania.
Uwzględniając powyższe, można odnieść wrażenie, że odstępstwa od szkoleń okresowych dla pracowników administracyjno-biurowych to wyłącznie wewnętrzna sprawa pracodawcy. Tak jest, ale tylko do momentu rozpoczęcia w firmie czynności kontrolnych przez inspektora Państwowej Inspekcji Pracy. PIP jest organem ustawowo zobowiązanym do wykonywania czynności kontrolno-nadzorczych w obrębie przepisów prawa pracy, ze szczególnym uwzględnieniem przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
Zakres weryfikacji
Do stałej problematyki kontrolowanej przez inspektorów pracy zalicza się kwestia zapewniania przez pracodawców szkoleń bhp – zarówno wstępnych, jak i okresowych. Tym samym uprawnieniem inspektorów pracy, a czasem obowiązkiem, jest zweryfikowanie, czy pracodawca prawidłowo zastosował przesłanki umożliwiające odstępstwa od zapewniania szkoleń okresowych bhp dla pracowników administracyjno-biurowych.
Inspektor może zweryfikować poprawność zastosowania odstępstw od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta