Właściwy sąd wskaże ustawa
Strony stosunku pracy nie mogą skutecznie rozstrzygać w umowie kwestii właściwości sądu, do którego ma być wniesiony pozew. Do rozstrzygnięcia sporu właściwy jest sąd wyznaczony przepisami.
- Nasza spółka jest producentem systemów grzewczych. Mamy siedzibę w Warszawie i oddział na północy Polski. Zgodnie z zapisami umów zlecenia, wszelkie spory ma rozstrzygać sąd w Warszawie. Jeden ze zleceniobiorców skierował pozew do sądu o ustalenie istnienia stosunku pracy, ale do miasta, gdzie leży oddział. Czy możemy skutecznie wnosić o przeniesienia sprawy do Warszawy?
Z dużym prawdopodobieństwem żądanie spółki nie zostanie uwzględnione. Postanowienia umowne w tym zakresie są bowiem prawnie nieskuteczne.
Spór o rodzaj umowy
W zapytaniu mowa jest o kwestii ustalenia istnienia stosunku pracy. Powództwo w sprawach z zakresu prawa pracy może zaś być wytoczone, zgodnie z art. 461 § 1 kodeksu postępowania cywilnego, przed sąd:
- właściwości ogólnej pozwanego, albo
- w którego okręgu praca jest, była lub miała być wykonywana, bądź
- w którego okręgu znajduje się zakład pracy.
Z kolei z § 3 tego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta