Siedem punktów reformy
Chcę Europy otwartej. Europa to My! – pisze przewodniczący klubu poselskiego Nowoczesnej, kandydat Koalicji Europejskiej.
W przetłumaczonym w „Rzeczpospolitej" artykule z Politico premier Morawiecki przedstawił wizję przyszłości UE, którą nazwał „odnowioną Unią narodów 2.0". Tak jakby chciał cofnąć integrację europejską o dekady. W tym tygodniu rząd polski również zaproponował kilka obszarów zmian w obszernym kwestionariuszu na temat reform UE na kolejne lata. Cieszę się, że padły jakieś merytoryczne propozycje, jesteśmy przecież przed wyborami do Parlamentu Europejskiego! Zasługują one na kilka słów komentarza.
1. Zgadzam się, że należy wzmocnić rolę parlamentów narodowych w systemie decyzyjnym UE. Już w kilku sytuacjach pokazały one, że mogą skutecznie współdziałać ze sobą ponad granicami i zablokować niektóre projekty Komisji Europejskiej. Niestety, ceną będzie znaczące wydłużenie czasu podejmowania decyzji w Unii, ale taka wzmocniona legitymacja narodowa jest ważna.
2....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta