Polisy na rosnące ryzyko kontroli podatkowych
Adam Zbroiński Nie bez znaczenia dla decyzji o sięgnięciu po uprzednie porozumienia cenowe (APA) jest aktywność organów kontrolnych w sprawach cen transferowych – uważa ekspert.
Do konsultacji publicznych 22 marca skierowano projekt ustawy o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawieraniu uprzednich porozumień cenowych. Poza implementacją unijnej dyrektywy 2017/1852 z 10 października 2017 r. w sprawie mechanizmów rozstrzygania sporów dotyczących podwójnego opodatkowania w Unii Europejskiej oraz uporządkowaniem na poziomie jednego aktu normatywnego dostępnych już środków eliminacji zjawiska podwójnego opodatkowania przygotowywana ustawa wprowadza szereg zmian w uprzednich porozumieniach cenowych (APA) oraz przewiduje dawno zapowiadaną możliwość zawierania uproszczonych porozumień cenowych (uAPA).
Zgodnie z uzasadnieniem do projektu ustawy (część OSR) Ministerstwo Finansów przewiduje, że w roku 2019 liczba samych wniosków o uAPA sięgnie 570, aby w kolejnych latach utrzymywać się na poziomie 110 wniosków rocznie. Biorąc pod uwagę fakt, że od początku roku 2006 do lutego 2019 r. zawarto łącznie jedynie 64 APA, resort finansów czeka prawdziwa lawina spraw.
Podstawowe korzyści z APA...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta