Dematerializacja akcji – szykują się kolejne zmiany dla spółek akcyjnych
Celem dematerializacji akcji jest przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa i efektywności obrotu akcjami spółek nienotowanych na rynku regulowanym.
Rada Ministrów przyjęła kolejny projekt o zmianie ustawy Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw, który dotyczy tzw. obowiązkowej dematerializacji akcji w spółkach akcyjnych i spółkach komandytowo-akcyjnych. Autorem zmian jest Ministerstwo Sprawiedliwości. W uzasadnieniu projektu wskazuje, iż celem dematerializacji akcji jest przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa i efektywności obrotu akcjami spółek nienotowanych na rynku regulowanym.
Istota procedury obowiązkowej dematerializacji akcji.
Koniec z tradycyjnym dokumentem
Założeniem projektu nowelizacji jest wprowadzenie obligatoryjnej dematerializacji akcji na okaziciela i akcji imiennych spółek akcyjnych oraz spółek komandytowo-akcyjnych, które nie podlegają obowiązkowej dematerializacji. Oznacza to, że według nowych przepisów akcje nie będą już miały formy tradycyjnego dokumentu. i będą one zmienione w wyżej wymienionych spółkach odpowiednio:
∑ zapisem w systemie teleinformatycznym (w przypadku wyboru przez spółkę tzw. „rejestru akcjonariuszy" prowadzonego w postaci elektronicznej przez podmiot kwalifikowany) albo
∑ zapisem na rachunku papierów wartościowych na wzór spółki publicznej (w przypadku wyboru przez spółkę zarejestrowania akcji w depozycie papierów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta