Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inflacja pozostanie niska

12 lipca 2019 | Dodatki Jednodniowe | Piotr J. Szpunar
źródło: materiały prasowe
źródło: AdobeStock

Analiza | Obecnie inflacja w Polsce jest umiarkowana i zgodna z celem banku centralnego. 
Aktualne prognozy wskazują, że będzie taka również w kolejnych latach.

 

W czerwcu inflacja, według wstępnego szacunku GUS, wyniosła 2,6 proc. (rok do roku). W najnowszym „Raporcie o inflacji" NBP przedstawił projekcję wzrostu cen i PKB. Zgodnie z nią w całym 2019 r. inflacja wyniesie średnio w roku 2 proc., w 2020 r. – 2,9 proc., po czym w 2021 r. obniży się do 2,6 proc.

W 2020 r. inflacja zwiększy się przede wszystkim w wyniku przewidywanego wzrostu dynamiki cen energii (do 4,1 proc. wobec 0,5 proc. w 2019 r.), a więc zadziała tzw. czynnik podażowy. Natomiast inflacja bazowa będzie jedynie umiarkowanie wyższa i w całym horyzoncie projekcji utrzyma się poniżej 2,5 proc. Będzie zatem znajdować się w pobliżu celu inflacyjnego NBP.

Celem tym jest stabilizowanie inflacji w średnim okresie na poziomie 2,5 proc. z symetrycznym przedziałem odchyleń w górę lub w dół o 1 pkt proc. Cel inflacyjny NBP jest zbliżony do celów obowiązujących w innych krajach, w tym w gospodarkach o ustabilizowanej wartości pieniądza. Jest on nieco wyższy niż w strefie euro (formalnie EBC nie realizuje celu inflacyjnego, ale przyjmuje definicję stabilności cen rozumianą jako roczny wskaźnik inflacji HICP, który w średnim okresie jest nieco niższy niż 2 proc.). Polska gospodarka dogania kraje zachodniej Europy, czego naturalnym efektem może być nieznacznie wyższa inflacja....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 11404

Wydanie: 11404

Spis treści
Zamów abonament