Faktura do paragonu z NIP – będą problemy
Regulacje uchwalone w obecnym kształcie powinny zostać jak najszybciej znowelizowane. Pytanie jednak, dlaczego przyjęto je właśnie w takiej postaci?
W lutym 2018 r. Ministerstwo Finansów przygotowało propozycję zmian do ustawy o VAT zmierzającą do ukrócenia procederu zbierania w sklepach budowlanych i na stacjach paliw paragonów fiskalnych i żądania wystawienia do nich faktur na rzecz podmiotów, które tych zakupów w rzeczywistości nie dokonywały. Projekt – w uproszczeniu – zakładał, że sprzedawca, który wystawi paragon bez NIP nabywcy, a następnie do tego paragonu wystawi fakturę na rzecz podatnika VAT, będzie zobowiązany do zapłaty dodatkowego zobowiązania podatkowego (swoistej sankcji) w wysokości 100 proc. kwoty podatku wykazanego na fakturze. Sankcję w takiej samej wysokości miał również ponieść nabywca uwzględniający fakturę w swojej ewidencji do celów VAT.
Sejm 4 lipca 2019 r. uchwalił ustawę o zmianie ustawy o VAT oraz niektórych innych ustaw zawierającą analogiczne rozwiązania, co wskazana propozycja MF. Mimo że regulacje wejdą w życie dopiero od stycznia 2020 r., nie sposób nie zabrać głosu w tej sprawie.
Zbieżne i konsekwentne
W świetle dodanych ust. 5 i 6 art. 106b ustawy o VAT w przypadku sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej potwierdzonej paragonem fiskalnym fakturę na rzecz podatnika podatku lub podatku od wartości dodanej wystawia się wyłącznie, jeżeli paragon potwierdzający dokonanie tej sprzedaży zawiera numer, za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta