Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szybko rośnie popyt na niszowe trunki

12 lipca 2019 | Ekonomia | Aleksandra Ptak-Iglewska
Koniunktura na rynku piwa zależy od pogody. Ciepłe lato w ubiegłym roku sprawiło, że producenci liczyli zyski, natomiast zimny tegoroczny maj spowodował, że sprzedaż piwa spadła o 4,5 proc.
źródło: Shutterstock
Koniunktura na rynku piwa zależy od pogody. Ciepłe lato w ubiegłym roku sprawiło, że producenci liczyli zyski, natomiast zimny tegoroczny maj spowodował, że sprzedaż piwa spadła o 4,5 proc.

Prosecco, whisky 
i piwa 0 proc.
z rekordami wzrostu. Rynek alkoholu przekroczył już 
35 mld zł rocznej sprzedaży.

 

Chwilowe mody na niszowe alkohole dodają kolorytu polskiemu rynkowi napojów wyskokowych, gdzie tradycyjnie rządzą piwo i wódka. Zwłaszcza producenci tego ostatniego trunku mogliby tylko pomarzyć o wzroście sprzedaży, jaki notują obecnie włoskie wina musujące, likiery na bazie mleka, whisky, ale przede wszystkim piwo bez alkoholu.

Fenomeny rynku wina

Ten przebój jest grany co najmniej od ubiegłego lata. Wino musujące nie traci rozpędu. – Za wzrost tego rynku w Polsce odpowiadają dwa segmenty: wina musujące i aromatyzowane – mówi Adam Dużyński, analityk rynku alkoholu w Nielsenie. W winach musujących gwiazdą są włoskie prosecco i hiszpańska cava, ich sprzedaż w ciągu ostatnich 12 miesięcy (do maja 2019 r.) wzrosła aż o połowę i odpowiada za blisko 40 proc. wartości całej półki z winami musującymi. – Popularność białych musujących win to trend światowy, na który Włochy reagują wzrostem produkcji – mówi Antonino Mafodda, dyrektor w Agencji Promocji i Internacjonalizacji Przedsiębiorstw Włoskich. Prosecco jest też dużo tańsze od szampana, też skądinąd wina musującego, dzięki innej metodzie produkcji. Wina z Półwyspu Apenińskiego rozpychają się na polskich półkach, Włosi utrzymują się tu na pozycji lidera już od ośmiu lat (pod względem wartości importu, nie ilości), a w ubiegłym roku ich import skoczył o 20,7 proc. i był wart 277...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 11404

Wydanie: 11404

Spis treści
Zamów abonament