Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Strasburg w czerwcu Polska głucha na wyroki Trybunału

30 lipca 2019 | Rzecz o prawie | Marcin Mrowicki

Godność ludzka to rdzeń systemu konwencyjnego.

W czerwcu w Polsce forsowano projekt nowelizacji kodeksu karnego, i to w tempie, którego żadna nowelizacja nie znała. Projektodawca (MS), Sejm i Senat pozostali głusi na apele środowisk prawniczych i prawnoczłowieczych wskazujących na oczywistą niezgodność z europejską konwencją praw człowieka wprowadzenia nieredukowalnej kary dożywotniego pozbawienia wolności. Nie dostrzegł tego również prezydent, kierując sprawę do Trybunału Konstytucyjnego.

Możliwość nie musi oznaczać zwolnienia

Nie pomógł także czerwcowy wyrok w sprawie Marcello Viola przeciwko Włochom (nr 2) (skarga nr 77633/16), w której Trybunał strasburski powtórzył, że godność ludzka to rdzeń systemu konwencyjnego. Niedopuszczalne jest pozbawianie osób ich wolności bez dążenia do resocjalizacji oraz zapewnienia im możliwości odzyskania wolności w przyszłości. W związku z tym Trybunał stwierdził, że kara dożywotniego pozbawienia wolności nałożona na pana Violę na podstawie art. 4 bis ustawy o więziennictwie (ergastolo ostativo) nadmiernie ograniczała perspektywę zwolnienia oraz możliwość ponownej kontroli jego kary. Dlatego jego kara nie mogła być uznana za redukowalną dla celów art. 3 konwencji.

Oczywiście państwa-strony korzystają z szerokiego marginesu oceny przy podejmowaniu decyzji o odpowiedniej długości kar...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11419

Wydanie: 11419

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament