Strasburg w czerwcu Polska głucha na wyroki Trybunału
Godność ludzka to rdzeń systemu konwencyjnego.
W czerwcu w Polsce forsowano projekt nowelizacji kodeksu karnego, i to w tempie, którego żadna nowelizacja nie znała. Projektodawca (MS), Sejm i Senat pozostali głusi na apele środowisk prawniczych i prawnoczłowieczych wskazujących na oczywistą niezgodność z europejską konwencją praw człowieka wprowadzenia nieredukowalnej kary dożywotniego pozbawienia wolności. Nie dostrzegł tego również prezydent, kierując sprawę do Trybunału Konstytucyjnego.
Możliwość nie musi oznaczać zwolnienia
Nie pomógł także czerwcowy wyrok w sprawie Marcello Viola przeciwko Włochom (nr 2) (skarga nr 77633/16), w której Trybunał strasburski powtórzył, że godność ludzka to rdzeń systemu konwencyjnego. Niedopuszczalne jest pozbawianie osób ich wolności bez dążenia do resocjalizacji oraz zapewnienia im możliwości odzyskania wolności w przyszłości. W związku z tym Trybunał stwierdził, że kara dożywotniego pozbawienia wolności nałożona na pana Violę na podstawie art. 4 bis ustawy o więziennictwie (ergastolo ostativo) nadmiernie ograniczała perspektywę zwolnienia oraz możliwość ponownej kontroli jego kary. Dlatego jego kara nie mogła być uznana za redukowalną dla celów art. 3 konwencji.
Oczywiście państwa-strony korzystają z szerokiego marginesu oceny przy podejmowaniu decyzji o odpowiedniej długości kar...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta