Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rzeczpospolita TV: Taborowski: Traktat unijny bierze sąd pod klosz

30 lipca 2019 | Prawo | mat

Komisja Europejska uważa, że pytania prejudycjalne zadane Trybunałowi Sprawiedliwości UE w Luksemburgu przez sędziego SO w Warszawie Igora Tuleyę oraz sędzię SO w łodzi Ewę Maciejewską są niedopuszczalne. Dotyczyły one tego, czy polscy sędziowie – wobec przeprowadzonych przez PiS zmian w prawie – mają szansę pozostać niezawiśli.

– Komisja Europejska stoi na stanowisku, że pytania są niedopuszczalne, ponieważ nie ma w nich elementu unijnego – wyjaśnił w poniedziałkowym programie #RZECZoPRAWIE dr Maciej Taborowski, zastępca rzecznika praw obywatelskich.

Wskazał, że RPO nie zgadza się z tym stanowiskiem Komisji.

– Uważamy, że wypowiedź Trybunału w tych dwóch sprawach będzie miała walor precedensowy – podkreślił Taborowski. – Nie da się podzielić statusu sędziego na dwie części: krajową i unijną.

W momencie, w którym ustawodawca powierzy sędziemu rozstrzyganie spraw z elementem unijnym, to jest ten moment, w którym art. 19 traktatu o Unii Europejskiej bierze pod klosz ten sąd i powinien być chroniony niezależnie od tego, czy orzeka w zakresie czy poza zakresem prawa unijnego – dodał dr Maciej Taborowski.

Wydanie: 11419

Wydanie: 11419

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament