Czynnik społeczny w projektach PPP
Inwestycje realizowane w formule partnerstwa publiczno-prywatnego wymagają ścisłej współpracy nie tylko podmiotu publicznego z partnerem prywatnym, ale także z podmiotami, na które projekt oddziałuje w sposób bezpośredni lub pośredni. Kooperacja z lokalną społecznością oraz przedstawicielami organów stanowiących ma zasadnicze znaczenie dla jego powodzenia.
Podmioty publiczne decydując się na realizację projektu w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego najczęściej w pierwszej kolejności skupiają się na aspektach ekonomiczno-finansowych oraz prawno-organizacyjnych. Jest to oczywiście działanie słuszne, ponieważ konieczne jest uprzednie ustrukturyzowanie projektu PPP w sposób umożliwiający jego realizację w tej formule (a także zapewniający zainteresowanie ze strony sektora prywatnego). Równie istotne jest jednak uzyskanie poparcia projektu ze strony jego interesariuszy – którymi są w szczególności mieszkańcy. Przy braku akceptacji społecznej projektu PPP zarówno przez mieszkańców jak i przedstawicieli organów stanowiących szanse na jego powodzenie znacznie maleją.
Centrum Obsługi Inwestora w Krakowie
Jak wynika z dotychczasowych doświadczeń z polskiego, jak i globalnego rynku PPP, rola czynnika społecznego i politycznego w projektach PPP odgrywa niezwykle istotną rolą. Praktyka zna przykłady projektów PPP, których realizacja została wstrzymana lub unicestwiona z powodu braku akceptacji danego projektu PPP przez radnych lub lokalną społeczność.
Przykładowo, w czerwcu br. zamawiający (Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie) unieważnił...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta